Ako ošetriť pľuzgiere a ako im predchádzať?

Pľuzgiere a otlaky sú bežný problém, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. To z nich ale nerobí príjemnú záležitosť. Najčastejšie nás trápia pri zmene obuvi, ale tiež v horúcom letnom počasí, alebo pri zvýšenej aktivite. Aby pľuzgier nespôsoboval dlhodobé problémy je potrebná správna starostlivosť. Ako pľuzgiere ošetriť a ako im predchádzať?

Čo sú pľuzgiere a otlaky?

Pľuzgiere a otlaky vznikajú najčastejšie kvôli nevhodnej obuvi, prostrediu a stavu chodidiel. Ako pľugiere, tak mozole sú poranením kože, ktoré vznikajú v dôsledku tlaky a trenia - priebeh a príčina sa však u každého ľahko líši.

  • Pľuzgier vzniká na povrchu kože krátkodobým, ale intenzívnym tlakom či trením. Prejavuje sa ako malé vrecúško naplnené tekutinou a môže byť bezbolestný aj bolestivý.
  • Mozoľ alebo otlak vzniká ako obrana organizmu proti dlhodobej záťaži rozmnožením kožných buniek na postihnutom mieste. Objaví sa tuhá oblasť kože s drsným povrchom.

Pľuzgiere aj mozole vznikajú obvykle na chodidlách, najmä na päte a prstoch na nohách. Pri zvýšenej záťaži sa s nimi však môžete stretnúť aj na iných častiach tela, najčastejšie na rukách (napríklad pri posilovaní, práci s ťažkým náradím atp.)

Ako ošetriť pľuzgier

Pri liečbe pľuzgierov záleží na jeho veľkosti i stave. Inak sa budete starať o malý, bezbolestný pľuzgier a inak o veľký pľuzgier, ktorého sa môžete sotva dotknúť. Najdôležitejšie je však to, či je neporušený alebo strhnutý.

Ako ošetriť neporušené pľuzgiere

Čo sa týka ošetrenia pľuzgierov, je nutné zhodnotiť jeho stav, veľkosť a riziko strhnutia. V prvej rade si dobre umyte ruky, keďže sa pľuzgier môže jednoducho zapáloť - práve zápal potom býva dôvodom dlhodobých problémov. Následne opatrne skontrolujte stav pokožky, veľkosť pľuzgiera a riziko ďalšieho trenia.

  • Malé neporušené pľuzgiere je najlepšie nechať dýchať a voľne uzdraviť (ak nehrozí ďalšie trenie), príp. ho prelepiť náplasťou - ideálne špeciálnou náplasťou na pľuzgiere, ktorá zaistí jeho spľasknutie a rýchlejšie hojenie.
  • Veľké pľuzgiere, u ktorých hrozí strhnutie, je lepšie prepichnúť vydenzifikovanou ihlou, vysušit, vyčistiť a až potom prelepiť vhodnou náplasťou alebo previazať obväzom.

puchýře na dovolené

Ako ošetriť strhnutý pľuzgier

Strhnutý pľuzgier býva veľmi bolestivý, preto sa vždy snažte porušeniu kože vyhnúť. Keď už ale nedopatrením kožu strhnete, ošetrite ju rovnako ako každú otvorenú ranu:

  • Strhnutý pľuzgier vydenzinfikujte
  • Aplikujte masť na rany, ktorá urýchli hojenie
  • V čistom prostredí ranu nezakrývajte a nechajte ju hojiť
  • Ak existuje riziko znečistenia, zakryte ranu náplasťou či obväzom

Babské rady na pľuzgiere

Chcete podporiť hojenie prírodnou cestou? Môžete vyskúšať niektorý z postupov našich starých mám. Na pľuzgiere pomáha aloe vera, med a harmanček. Hlavný je však odpočinok a eliminácia ďalšieho trenia.

Ako ošetriť otlaky a mozole

Ak sa pod povrchom nevyskytuje tekutina, pravdepodobne sa nejedná o pľuzgier, ale o mozoľ. Tie vznikajú ako reakcia na dlhodobú záťaž a prejavujú sa stuhnutou kožou s drsným povrchom.

Aby ste sa mozoľov zbavili čo najskôr, stavte na komplexnú starostlivosť o chodidlá. Doprajte si pravidelnú pedikúru, horúce kúpele a hrubú kožu každé ráno a večer namažte vhodným krémom či masťou. Na zmäkčenie pokožky skvelo funguje napríklad urea, kyselina salicylová, púpavový olej či aloe vera.


Neviete či zvoliť suchú alebo mokrú pedikúru? Prečítajte si náš článok a zistite, aká je pre vás najlepšia.


Prevencia pľuzgierov a mozoľov

Chcete sa nabudúce pľuzgierom vyhnúť? Stavte na preventívne opatrenia:

  • Nové topánky pred ďalším chodením dobre prešľapnite
  • Noste vhodné ponožky, ktoré bránia treniu a zbytočne sa v nich nepotia nohy
  • Použite gélové vložky alebo ohrozené miesta prelepte náplasťou či potryte špeciálnou tyčinkou, ktorá tvorí ochrannú vrstvu 
  • Vyberte si vhodnú a dobre sediacu obuv pre každú aktivitu, zvážte použitie ortopedických či gélových vložiek

prevence puchýřů

Pľuzgiere sú nepríjemné, najmä keď narušujú prechádzky na dovolenke či iné aktivity. Ak však ranka nezačne červenať, hnisať a byť extrémne bolestivá, nie je nutné vyhľadávať lekára. Pľuzgier ošetrite, na pár dní zvoľte a než sa nadejete, bude preč.