Doprajte si kúpeľ nôh. Vaše nohy sa vám poďakujú

Je niečo príjemnejšie ako relaxačný, príjemne voňajúci kúpeľ nôh? Po dlhom dni je upokojujúci kúpeľ pre vaše nohy prospešný. Okrem toho, že posilňuje a regeneruje vaše chodidlá, môže tiež predchádzať ochoreniam a chrániť vás pred bolesťou a zápalmi. Kúpeľ nôh možno využiť na podporu starostlivosti o mozole, mykózu nechtov, spotené nohy a extrémne suchú pokožku. Podľa požadovaného účinku môžete kúpeľ nôh obohatiť o rôzne prísady, ako sú sušené bylinky, oleje alebo soľ do kúpeľa nôh. Čím viac sú vaše nohy namáhané, tým viac pozornosti si vyžadujú.
Teplota a dĺžka kúpeľa nôh
Pre zdravé nohy sa kúpeľ odporúča raz až dvakrát týždenne. Ak sú však vaše nohy veľmi namáhané, drsné a suché, odporúča sa kúpeľ trikrát až štyrikrát týždenne. Po každom kúpeli je dôležité naniesť hydratačný krém na nohy. Vaše nohy tak zostanú zvlhčené a pružné, čo zabráni bolestivým prasklinám a následným infekciám nôh.
Vo všeobecnosti platí, že vhodný kúpeľ nôh má teplotu vody asi 35 °C po dobu 5–10 minút. V závislosti od teploty ponúka rôzne zdravotné výhody.
Studený kúpeľ nôh by mal mať teplotu medzi 8 až 18 °C a trvať len 1–2 minúty. Má povzbudzujúci účinok, stimuluje krvný obeh a zvyšuje krvný tlak, pretože chlad sťahuje cievy. Studená voda pomáha proti únave, opuchom nôh a návalom horúčavy.
Kúpeľ nôh s teplou vodou – v žiadnom prípade by voda nemala byť príliš horúca, pretože to nohy zbytočne zaťažuje a vysušuje. Ideálna teplota pre teplý kúpeľ nôh je medzi 36 a 40 °C a kúpeľ by mal trvať 10–20 minút. Ak máte citlivú pokožku, odporúča sa neprekračovať 39 °C. Teplý kúpeľ rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Má upokojujúci a relaxačný účinok. Je skvelý pri potení nôh, strese alebo poruchách spánku. V zime je ideálnym liekom na studené nohy.
Ďalšou možnosťou sú striedavé kúpele. Táto metóda je ideálna pre ľudí so slabým prekrvením nôh, častými opuchmi alebo pocitom ťažkých nôh. Uvoľňuje svalové napätie a zmierňuje únavu nôh. Posilňuje imunitný systém a pomáha pri prevencii prechladnutia. Postup: Pripravte si dve nádoby – jednu s teplou vodou (asi 38 °C) a druhú so studenou vodou (asi 18 °C). Nohy sa kúpu striedavo 3–5 minút v teplej vode a potom asi 15 sekúnd v studenej vode. Celý proces by sa mal zopakovať aspoň trikrát. Vždy končite studenou vodou. Osušte nohy uterákom a oblečte si teplé ponožky, aby sa teplota stabilizovala.
Kozmetický kúpeľ nôh pred pedikúrou
Z kozmetického hľadiska slúži kúpeľ nôh predovšetkým na lepšie odstránenie mozoľov a čistenie nôh. Kúpeľ nôh nielen čistí pokožku, ale tiež ju postupne zvláčňuje. Silne zrohovatené miesta sa potom dajú ľahšie a šetrne odstrániť peelingom, pemzou alebo pilníkom na nohy s hrubou a jemnou stranou. Po kúpeli sú vaše nohy dokonale pripravené na následnú starostlivosť. Pre maximálnu hydratáciu je vhodné ich ošetriť extra dávkou krému. Krémy s obsahom močoviny majú účinné vyživujúce vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti mozoľom a udržujú chodidlá hebké a vláčne. Skvelým doplnkom k tomuto kúpeľu sú rôzne soli, oleje a krémové kúpele s bylinnými výťažkami. Zrnká soli možno použiť aj ako peeling na nohy. Výsledkom bude znateľne jemnejšia pokožka.
Ak chcete intenzívnejšiu (a vždy po ruke) starostlivosť, môžete napríklad použiť naše prípravky na kúpele.
Kúpele nôh s prísadami
Ak do vody na kúpeľ nôh pridáte určité účinné látky, dostanú sa do tela cez póry pokožky a rozvinú tu svoj špecifický účinok. Podľa toho, aké látky do vody pridáte, dosiahnete rôzne účinky. Prísady do kúpeľa nôh jednoducho patria a niektoré z nich majú fantastické účinky. Medzi obľúbené prísady patria:
- Harmanček pravý: Kúpeľ nôh s harmančekom môže mať antibakteriálne, protizápalové a protikŕčové účinky a urýchliť hojenie rán.
- Dubová kôra: Na plesne nechtov sa osvedčil kúpeľ nôh z dubovej kôry. Pri pravidelnom používaní majú kúpele nohou z dubovej kôry antibakteriálne a protizápalové účinky a spomaľujú rast nechtovej plesne. Je tiež vhodná na potivé nohy.
- Levandule: Dlhé prechádzky, tesné topánky, suchý vykurovací vzduch – nohy musia veľa vydržať a sú často zanedbávané, pokiaľ ide o starostlivosť. Teplý kúpeľ nôh s levanduľou upokojuje, uvoľňuje namáhanú pokožku a udržuje ju vláčnu.
- Rozmarín: Keď sa pridá do kúpele na nohy, má stimulačný účinok, ktorý podporuje krvný obeh. Rozmarínová kúpeľ nôh sa odporúča najmä ráno po prebudení pre stimuláciu krvného obehu a únavu nôh.
- Horčík: Tento životne dôležitý minerál sa normálne vstrebáva predovšetkým potravou (alebo doplnkami stravy). Nie každý organizmus však dokáže takto dodaný horčík využiť. Horčíková kúpeľ nôh je preto vhodná najmä pre osoby so žalúdočnou dysfunkciou. Minerál preniká pokožkou do tela, kde je okamžite využitý.
- Ocot alebo jablčný ocot: Proti poteniu nôh môže pomôcť kúpeľ nôh s octom/jablčným octom. Ocot alebo jablčný ocot zabíja baktérie, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach.
- Epsomská soľ: Je ideálna do kúpeľov na uvoľnenie svalov, detoxikáciu a odbúranie stresu. Kúpeľ nôh v Epsomskej soli zmierňuje opuchy dolných končatín a zároveň ničí baktérie, ktoré môžu spôsobovať ich zápach.
- Soľ: Niekedy stačí pridať do kúpeľa nôh trochu soli (morskej soli alebo jednoduchej domácej soli). To má za následok antiseptický a protizápalový účinok.
Aké sú riziká kúpeľov nôh?
Kúpele nôh by sa mali používať s opatrnosťou v prípade otvorených rán. Ak trpíte kardiovaskulárnymi chorobami (ako je vysoký krvný tlak alebo srdcové zlyhanie), rozhodne by ste sa mali pred použitím poradiť so svojím lekárom, či sú pre vás kúpele nôh vhodné. Trpíte-li akútnou nevoľnosťou, závratmi, rizikom trombózy alebo silným vnútorným nepokojom, mali by ste sa spočiatku kúpeľom nôh vyhnúť a poradiť sa najprv s lekárom.
Prajeme vám príjemnú relaxáciu pri kúpeli nôh!