Ako liečiť pleseň na nechtoch? Čo skutočne funguje?
Ako sa zbaviť plesne na nechte? Ktoré prostriedky naozaj pomáhajú či ako rozoznať pleseň nechta? Tieto otázky si denne pokladá mnoho z nás, ktorých toto nepríjemné ochorenie trápi. Existujú rôzne možnosti liečby voľne predajnými liekmi, lekárskymi lakmi na nechty na predpis až po domáce rady od babičky. Všetko podstatné o plesni nechta sa dozviete v tomto článku.
Čo je pleseň nechtov?
Pleseň nechtov alebo onychomykóza (z onycho = necht, mykóza = plesňové ochorenie) nie je len kozmetický problém, ale predovšetkým zdravotný. Postihnuté môžu byť nechty na rukách i na nohách, ale častejšie sa infekcia vyskytuje na nechtoch na nohách. Vo väčšine prípadov ju spôsobujú vláknité huby, tzv. dermatofyty, vzácnejšie kvasinky alebo plesne. Huby môžu napadnúť kožu nôh i nechty. Na rozdiel od liečby mykózy nôh je liečba plesne nechtov zložitejšia a zdĺhavejšia.
Pleseň nechta je veľmi často dôsledkom ochorenia nôh, ktoré sa šíri na nechty, možná je však aj priama infekcia nechta. Ochorenie sa obvykle vyskytuje na nechte palca na nohe. Pokiaľ nie je postihnutý necht včas a správne ošetrený hrozí, že infikuje aj susedné nechty. Nielen že necht vyzerá neesteticky, môže spôsobovať bolesť a brániť chôdzi. Nechty napadnuté plesňou môžu časom zhrubnúť tak, že je veľmi náročné ich strihať. Nosenie obuvi môže taktiež poškodiť a prispieť k deformácií.
Infekcia sa obvykle vyskytuje vo verejných priestoroch ako sauny, bazény, fitness štúdiá či sprchy v športových zariadeniach, kde chodí množstvo ľudí naboso. Tu taktiež prichádzame do kontaktu s výtrusmi húb. Ak ich imunitný systém nedokáže včas zlikvidovať, preniknú do nechtov alebo kože vedľa nich. Drobné poranenia infekciu uľahčujú.
Viac ohrození sú ľudia trpiaci nasledujúcimi problémami:
- cukrovka
- psoriáza
- potenie nôh
- zlý krvný obeh v nohách
- poranenie nechtov a kože
- oslabený imunitný systém
Príznaky plesne nechtov na nohách
Prvé prejavy plesne sú pozorovateľné obvykle na okraji nechta, a je to zmena farby. Necht sa sfarbí do žlta, stratí svoj prirodzený lesk, potom zosilnie a zhrubne. Ak sa pleseň nelieči, šíri sa po celej nechtovej platničke a mení štruktúru nechta. Necht sa začína meniť, stáva sa pórovitým a povrch nechta prestáva byť hladký. Pleseň preniká do zrohovatenej vrstvy a pomaly necht rozpúšťa. Postihnutá oblasť zosilnie a sfarbí sa do biela až žlto-hneda. Necht je tvrdý, zrohovatený, drobí sa, odlupuje a pokiaľ sa nelieči môže dôjsť až k jeho úplnému rozpadu.
Typické príznaky napadnutia nechtu plesňou:
- Lámavosť nechta a oddeľovanie jednotlivých vrstiev nechtu
- Zväčšený, hrubý alebo krehký necht
- Belavé až žlto-hnedé sfarbenie
- Uvoľnený či nadvihnutý necht
- Necht stráca prirodzený lesk
- Zapálené nechtové lôžko
- Biele pruhy alebo škvrny
- Deformácia nechtu
Prevencia ochorenia mykózou nechtov
Plesni nechta sa dá jednoducho predchádzať. Aj napriek tomu, že sa plesňové výtrusy nachádzajú všade okolo nás, darí sa im najlepšie v teplom a vlhkom prostredí. Najdôležitejším opatrením je preto pripraviť ich o priaznivé prostredie.
Nasledujúce tipy vám pomôžu vyhnúť sa plesňovej infekcií:
- Nechoďte naboso vo verejných zariadeniach (sauny, bazény...) Používajte vlastnú obuv.
- Noste dobre padnúce a pohodlné topánky. Priedušný materiál je rovnako dôležitý ako správny strih. Po každom nosení obuv dobre vyvetrajte.
- Po každom nosení obuv dobre vyvetrajte a všetky topánky vrátane papúč dezinfikujte sprejom.
- Používajte ponožky z prírodných materiálov ako je bavlna alebo bavlnené zmesi. Vyhnite sa syntetickým materiálom.
- Ponožky meňte denne, pri nadmernom potení aj viackrát do dňa.
- Uteráky, kúpeľňové podložky, ponožky a posteľnú bielizeň perte pri teplotách nad 60 °C.
- Po kúpaní nohy dobre osušte, vrátane medzier medzi prstami, samostatným uterákom.
- Vždy používajte svoju vlastnú sadu na manikúru a pedikúru.
- Dôkladná starostlivosť o nohy je extra dôležitá pri diabetikoch – diabetici by mali nohám venovať zvláštnu pozornosť a pravidelne kontrolovať či nedochádza k zmenám.
Prevencia pri infekcií nechtovou plesňou
Ak už ste nakazený nechtovou plesňou, je potrebné okrem liečby pristúpiť aj k preventívnym krokom, ktoré zabránia šíreniu na ostatné nechty a vaše okolie.
- Vždy používajte vlastný uterák na nohy a denne ho meňte.
- Po každom kontakte s infikovaným nechtom starostlivo očistite nožnice, pilníky a ďalšie manikúrové nástroje, samozrejme aj ruky.
- Nechoďte bosí doma ani vo verejných priestoroch.
- Ponožky aj uteráky perte minimálne na 60 °C.
Liečba plesne na nechtoch
Liečba plesne vyžaduje množstvo trpezlivosti, pretože postihnutý necht sa považuje za vyliečený, až keď úplne odrastie. Priemerná rýchlosť rastu nechtov je medzi 0,5 a 1,2 mm za týždeň (2–5 mm/mesiac). Nechty na rukách rastú rýchlejšie než nechty na nohách. Tempo rastu sa s vyšším vekom stále znižuje. Aj pri miernej infekcií trvá úplne zahojenie aj niekoľko mesiacov.
- Obvyklá dĺžka liečby nechta na rukách je asi 6 mesiacov
- Pri nechtoch na nohách trvá liečba do úplného uzdravenia 9 až 12 mesiacov
- V zásade platí, že čím skôr sa pleseň lieči, tým je vyššia šanca na úplné uzdravenie
Proti plesniam sú najúčinnejšie lieky obsahujúce antimykotikum. To sú aktívne zložky (napr. klotrimazol), ktoré zabraňujú rastu spor, narušujú metabolizmus kvasiniek a plesní, čo vedie k ich odumretiu. V počiatkoch, kedy sú postihnuté iba povrchové vrstvy sa mykóza lieči pomocou lokálnych liekov vo forme krému, tinktúr, mastí a špeciálnych lakov na pleseň. Ak však už pleseň prenikla hlbšie do nechta, bude znova infikovaný aj odrastajúci necht. V takom prípade doplní lekár lokálnu liečbu liekmi na predpis vo forme tabliet k vnútornému použitiu, prípadne odstráni postihnuté vrstvy nechtu chirurgicky.
Domáce prostriedky proti plesni nechta
Zoznam domácich prostriedkov je dlhý. Mnoho z nich je jednoducho dostupných, no dobre mienené rady z babičkinej lekárničky pomáhajú iba vzácne. Zásadný problém domácich prostriedkov na pleseň je, že neprenikajú dostatočne hlboko do nechtovej platničky, a preto neprídu do kontaktu s plesňou, a preto môžu tieto prostriedky fungovať skôr ako prevencia alebo doplnenie liečby. Na druhú stranu, neboli zistené ani vedľajšie účinky. Môžete skúsiť:
- Jablčný ocot: O kyseline octovej sa hovorí, že má fungicídne a antibakteriálne účinky. Odporúča sa pretierať postihnuté miesta, popr. si dať kúpeľ nôh s octom (15-20 min).
- Olej z čajovníka (tea tree oil): Tento esenciálny olej naozaj môže znížiť rast spórov plesní. Odporúča sa nakvapkať niekoľko kvapiek na vatový tampón a pretierať ním postihnuté miesta, najlepšie dvakrát denne.
- Šalviový a levanduľový olej: Tieto esenciálne oleje naozaj môžu znížiť rast spor plesní. Odporúča sa nakvapkať niekoľko kvapiek na vatový tampón a pretierať ním postihnuté miesta, najlepšie dvakrát denne.
- Hypermangán: spravte si polhodinovú kúpeľ nôh s hypermangánom. Pozor na množstvo! Voda by mala byť iba svetloružová.
- Jedlá sóda: Zmiešajte jedlú sódu s vodou a týmto roztokom potrite infikovaný necht. Nechajte pôsobiť 5-10 minút a potom opláchnite vodou.
Allpresan® PediCARE Krémová pena na pokožku citlivú na plesne |
||||